Uetliberg zdobyta!

uetliberg werka

I to nie pierwszy, ale drugi raz. Miało być w weekend wielkie grillowanie, a wyszło jak zawsze… ze względu na pogodę trzeba było zmienić plany. Zapowiadali, że będzie zimno, śnieżnie i deszczowo. Nastawiliśmy się na typową leniwą i dresową niedzielę. Jednak, gdy w niedzielny, dość późny poranek otworzyłam oczy zobaczyłam, że nie do końca jest tak beznadziejnie. Ostatnio stawiam na działanie, więc raz dwa zdecydowałam, że idziemy na Uetliberg!

m eutliberg

Choć jej wysokość nie jest wybitna – tylko 865 m n.p.m., to jest ona całkiem wyjątkowa. Uetliberg zasłużyła sobie na ten komplement, gdyż z jej szczytu można podziwiać niezwykła panoramę (360º). A na samym jej szczycie znajdziemy dodatkową atrakcję, którą jest wieża widokowa.

uetliberg panorama 3

uetliberg panorama

uetliberg panorama 2

Opisując wcześniej wspomnianą panoramę, trzeba zacząć od nieskazitelnie czystego Jeziora Zuryskiego, o którym pisałam Wam już wcześniej – Zwiedzamy Zurych – ZURICHSEE. Następnie możemy podziwiać samo miasto. Choć również ono, swoją wielkością nie należy do wybitnych, to trzeba przyznać, że ma unikalny charakter. Gdy miasto powoli się kończy, to możemy zauważyć niezwykle zielone krajobrazy. Przy dobrej pogodzie, na samym końcu malują się śnieżne szczyty alpejskich gór.

Uetliberg nie jest przeznaczona jedynie na piesze wędrówki. W okresie zimowym numerem jeden jest zjeżdżanie na sankach. W tym celu wyznaczone są specjalne trasy, które wyłączone są z ruchu pieszego. W innych porach roku popularne jest bieganie, Nordic Walking, a nawet paralotniarstwo. Prawie zapomniałabym o rowerzystach, którzy również tutaj mogą sobie poszaleć. Poniżej fragment jednej z tras!

uetliberg trasa rowerowa


WSKAZÓWKI

  • Jeśli wybieracie się na Górę, to warto zajrzeć na jej stronę internetową, gdzie np. można zobaczyć jaka widoczność panuje na szczycie. Szkoda byłoby wyprawy, gdyby ostatecznie nie można było zobaczyć przepięknej panoramy. <Oficjalna strona Uetliberg>
  • Polecam ubrać wygodne obuwie. W zależności od pogody warto zwrócić uwagę, aby były wodoodporne z dobrą antypoślizgową podeszwą.
  • Jak dotrzeć?

Można zostawić auto na specjalnym, bezpłatnym parkingu (Uitikon Waldegg, Birmensdorferstrasse 12). Z tego miejsca na szczyt nasza wędrówka trwała godzinę, a powrót był mniej więcej o połowę krótszy.

Istnieje możliwość dojazdu Koleją Podmiejską S10 do stacji Uetliberg, a następnie po piętnastominutowej wędrówce jesteśmy na szczycie.

Można też wysiąść, na którejś z wcześniejszych stacji (Uitikon Waldegg, Ringlikon) i nieco wydłużyć wędrówkę.

uetliberg mapa

  • Zimą warto zabrać ze sobą sanki, bądź inny sprzęt do zjeżdżania.
  • Na szczycie znajduje się restauracja, ale warto mieć swój prowiant i oczywiście wodę do picia.
  • Wejście na wierzę widokową, to koszt 2 franki od osoby.
  • Przy złej pogodzie wieża jest nieczynna.

Po takiej wędrówce humory zdecydowanie bardzo na plus!

uetliberg my

My jutro ruszamy na weekend do Monachium, więc lecę się pakować :)

Relacja z wyjazdu na pewno pojawi się na blogu,

a ja się modlę o pogodę!

Przepędzam zimę!!!

werka

(Visited 87 times, 1 visits today)

Werka Pietruszka

Uzależniona od szydełkowania kreatywna miłośniczka podróżowania.