Stutenkerl – BUŁY ŚWIATA

Stutenkerl5

Dziś buła – STUTENKERL z niemieckojęzycznego kantonu Szwajcarii. Jest to tradycyjny wypiek świąteczny, przedstawiający postać Mikołaja z Miry. Pieczony i jedzony głównie 6 grudnia.

W różnych regionach  Stutenkerl może być inaczej nazywany. Wypieki możemy znaleźć pod nazwami: Kiepenkerl, Weckmann, Klaaskerl, Hefekerl, Stutenmann, Mannele, w Luksemburgu Boxemannchen, a w Szwajcarii Grittibanz i Grattimaa.

Stutenkerl3

Drożdżowa postać przyozdobiona jest zazwyczaj rodzynkami i cukrem. Wersja na tak zwanym wypasie ;), to taka z czekoladowym batonikiem. Mi bardzo smakuje i mogłabym go zjadać codziennie na śniadanie.

Stutenkerl4

Parę słów o samym Mikołaju i jego pomocniku…

6 grudnia przychodzi Samichlaus wraz ze swoim asystentem – Schmutzli. Imię pomocnika powiązane jest z jego wyglądem. Schmutz znaczy brud, a on sam jest zawsze osmolony. Przeważnie ma przy sobie miotłę z gałązek i delikatnie chłosta nią niegrzeczne dzieci. Z czasem tradycja uległa zmianie i dziś podczas spotkań z dziećmi obdarowuje je piernikami i mandarynkami. Szwajcarski Samichlaus wzorowany jest na postaci Św Mikołaja z Miry, który odznaczał się dobrem i hojnością. Ma również cechy amerykańskiego Santa Clausa, gdyż zamiast biskupiej miry nosi czerwoną czapkę, którą chyba każdy z nas kojarzy.

Stutenkerl2

Pozdrawiam przed świątecznie

podpis


Źródła: Szwajcaria moimi oczami, WikipediaGerman Missions in the United States,

(Visited 90 times, 1 visits today)

Werka Pietruszka

Uzależniona od szydełkowania kreatywna miłośniczka podróżowania.