PRECEL – wpis z cyklu BUŁY ŚWIATA

precel

BREZEL-PRECEL to zdecydowanie nieodłączna część bawarskiej kultury chleba. Na szczęście tradycja ich jedzenia przyjęła się również w innych zakątkach świata. W Szwajcarii, a przynajmniej w regionie, w którym mieszkam, są dość popularne. W centrum Zurychu można znaleźć sporo budek, w których sprzedawane są jeszcze ciepłe PRECLE. Są idealną przekąską podczas spaceru, bądź szybkim zabijaczem głodu, gdy nie masz czasu na lunch. Ja je uwielbiam i od czasu do czasu skuszę się na jednego.

DSC_0098

PRECLE posiadają oczywiście swoją legendę i to nie jedną….

20150219_140348

…dawno, dawno temu w południowej Francji, bądź w północnych Włoszech, pewien mnich  piekł chleb… Zostało mu odrobinę ciasta, z którego postanowił zrobić przekąskę dla dzieci, uczących się nowej modlitwy. Ciasto uformował na kształt rąk złożonych do modlitwy (w tamtych czasach modlono się z rękami skrzyżowanymi na piersi), stąd specyficzny wygląd PRECLI.

DSC02344

…dawno, dawno temu na synodzie w Estinnes (Belgia) w 743 r. zakazano wypiekać pieczywa w pogańskich formach (np. słońce, księżyc). W wyniku nałożonych restrykcji narodził się precel, a jego trzy dziurki mały symbolizować Trójce Świętą.

IMG_0700

… dawno, dawno temu pewien piekarz z Bad Urach (Niemcy), który został skazany na więzienie, wybłagał u pana ułaskawienie w zamin za upieczenie pieczywa, które przepuszczałoby trzykrotnie promienie słoneczne.

DSC01026

Tradycyjny PRECEL to wyrób piekarski, wytwarzany z mąki pszennej i drożdży. Przed pieczeniem, obgotowuje się je w ługu sodowym, dzięki czemu w efekcie końcowym, powstaje charakterystyczna cienka, błyszcząca, ciemnobrązowa skórka, która skrywa miękki i jasny środek. Następnie wypiekane są w wysokiej temperaturze. Standardowy kształt zbliżony jest do ósemki, choć dostępne są również w innych formach. PRECEL waży zazwyczaj od 50 do 250 gram. Posypany jest grubo zmieloną solą, ale i sezamem, słonecznikiem, makiem, pestkami dyni, parmezanem. Sprzedawane są również w formie kanapek.

PRECEL i ja

Osobiście zazwyczaj wybieram te z solą, ale próbowałam również ze słonecznikiem, parmezanem i dynią. Dziś skusiłam się na Brezel Raclette (potrawa wytwarzaną ze specjalnego gatunku sera, podgrzewanego nad ogniem na małych patelenkach) i muszę przyznać, że również zyskał uznanie moich kubków smakowych. Zakupiony PRECEL pakowany jest  w papierową torbę, w której zawsze znajdziemy też serwetkę.

opakowanie

Jakiś czas temu bawarscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia w postaci najstarszego – 250-letniego precla. Podobno przetrwał tyle lat, gdyż pewnie niezbyt zdolny piekarz go przypalił ;). Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj.

DSC02343

Na razie nie miałam odwagi, ale jeśli Wy chcecie spróbować swoich sił, to polecam przepis z wielokrotnie sprawdzonych Moich Wypieków – PRECLE, NAJLEPSZE.

DSC02354

Post w ramach AKCJIbulkipodpis

Przy pisaniu tego posta korzystałam z: www.mojewypieki.com, www.durszlak.pl/zeszyty/przepisy-z-bawarii-szwabii-niemiec-austrii-i-szwajcari/przepisy/preclowa-historia-moje-szafranowe-precle, www.bawaria.travel/bawarskie-precle, www.theothersideofcooking.wordpress.com/2014/11/09/precel-i-jego-historia/
(Visited 175 times, 1 visits today)

Werka Pietruszka

Uzależniona od szydełkowania kreatywna miłośniczka podróżowania.