Po czym poznasz WIETNAMCZYKA?

wietnamczyka-3

Podczas mojego dwutygodniowego pobytu Wietnamie dokonałam pewnych obserwacji, a także na własnej skórze przekonałam się jacy potrafią być jego mieszkańcy. Oczywiście nie chcę tu nic generalizować, a bardziej przedstawić temat trochę z przymrużeniem oka. Jak wiadomo każdy z nas jest inny. Zdarza się jednak tak, że pewne cechy i zachowania częściej występują w danym środowisku.

UŚMIECH WIETNAMCZYKA…

…często gości na jego twarzy. Jest to naród niezwykle serdeczny i radosny. Mogę szczerze przyznać się, że przed wyjazdem miałam pewne obawy, co nas tam czeka. Zostałam poniekąd miło zaskoczona i polecam nam – Europejczykom taki uśmiech na co dzień.

witnamczyka-6

STOPY WIETNAMCZYKA…

…są wszędzie. Zaczynając od samolotu, a kończąc na popołudniowej drzemce na skuterze. Gdziekolwiek Wietnamczyk usiądzie od razu zrzuca buty. Nie ważne czy jest to elegancka pani na szpilkach, czy prosty chłopach w schodzonych klapkach. W kawiarni H O P nogi do góry na drugie krzesło. W samolocie H O P nogi do góry i wykałaczkowy pedicure. A gdy w hotelu obsługa sprzątała nasz pokój, to buty zawsze zostawiała przed drzwiami.

wietnamczyka-4

PAZNOKCIE WIETNAMCZYKA…

…są zdecydowanie za długie. Nie koniecznie wszystkie równe, a pojedyncze szpony jeszcze mocniej rzucają się w oczy. Byliśmy prawdziwie przerażeni, kiedy to w czasie posiłku, pan siedzący przede mną w samolocie zarzucił ręce na zagłówek i tak postanowił bez końca je trzymać. Smacznego ;) A co powiecie o kelnerze serwującym nie do końca czystym szponem Twój posiłek? W takiej sytuacji w mojej głowie urodziła się tylko jedna myśl… a co z kucharzem?

wietnamczyka

SZKOŁA JAZDY WIETNAMCZYKA…

…i tu jestem pewna podziwu. Pomimo wszechobecnego chaosu na drogach nie widziałam żadnego wypadku, choć nie raz serce miałam w gardle. W Wietnamie podróżowałam autobusem, samochodem z kierowcą oraz taksówkami. Na skuter raczej bym się nie odważyła. Po tych przejażdżkach doszłam do pewnych wniosków:

– KLAKSON, to najważniejszy atrybut kierowcy. Jeśli go brak, bądź jest zepsuty nie masz nawet po co zapalać silnik. Jedziesz i trąbisz przed każdym skrzyżowaniem, na które wjeżdżasz bez zatrzymywania. Oczywiście kierowca patrzy tylko przed siebie. Chcesz wyprzedzić pod górkę na zakręcie? Żaden problem, musisz zatrąbić, a potem bez stresu wykonujesz zaplanowany manewr. Zwyczajne wyprzedzanie na prostej drodze, to przecież żadna sztuka, ale trąbnąć też sobie można. A czasami tak sobie bez powodu, bo już dawno (kilka sekund) tego nie robiłeś.

– KTO WIĘKSZY TEN PIERWSZY, a cała reszta za nim.

– Kto powiedział, że SKUTEK, TO POJAZD GÓRA DWUOSOBOWY? Kilka przykładów: mama, tata plus dwójka dzieci, trzech grubasów (choć takich w Wietnamie na prawdę trudno spotkać), tata z przodu, a z tyłu matka karmiąca dziecię swą piersią.

– Skuter to także POJAZD TOWAROWY. Kierowca może w jednej ręce trzymać kilkumetrową drabinę, a drugą kierować. Pasażer może trzymać w rękach taczkę, która jest doskonałą przyczepą. Już o kupie kartonów i innych cudów przyczepionych do tyłu nie wspomnę.

wietnamska-jazda

STRACH W OCZACH WIETNAMCZYKA…

…bywa zaskakujący i niesłuszny. Zdarzyły się dwie sytuacje, kiedy to napotkane przez nas osoby wyglądały na szczerze przerażone.

Pierwsza, to kelnerzy i to tyczy się raczej mniejszych miejscowości. Często w restauracjach podając nam posiłek, aż drżeli ze strachu. Poniekąd czułam się jak przybysz z kosmosu…

Druga to małe dzieci. Gdy zaszło się im drogę, to oczy ze skośnych robiły się im całkiem okrągłe, a mina poważna, zdezorientowana. Chwilowo zastygały w bezruchu, a następnie robiły szybki zwrot ku rodzicom.

Natomiast dzieci z jednej ze szkół bardzo ciepło nas przyjęły. Zobaczcie sami…

wietnam-dzieci

PODSUMOWUJĄC

Uważam, że każdy z nas jest inny i każda osoba na calutkim świecie jest indywidualnością. Natomiast jednostki składowe danej kultury mogą posiadać pewne cechy wspólne. Do tematu podeszłam trochę na wesoło i mam nadzieję, że nikt nie poczuje się urażony. O nas – POLAKACH też można by wiele napisać, tego jestem całkowicie świadoma.

Pozdrawiam

Podpis

(Visited 80 times, 1 visits today)

Werka Pietruszka

Uzależniona od szydełkowania kreatywna miłośniczka podróżowania.