Łyżwy na TAK!

werka na łyżwach1

Zima to taki okres w roku, kiedy to najchętniej spędzamy czas pod kocykiem na kanapie, podjadając smaczne kąski. Czasami jednak warto się trochę ruszyć, a nawet zmarznąć. Ja mam swój ulubiony zimowy sport i dziś parę słów o nim. Choć nie potrafię robić sztuczek i piruetów. Nie do końca wychodzi mi hamowanie i czasami się zachwieję, to łyżwy dają mi wiele przyjemności. Dopiero w zeszłym roku zagościły na dobre w moim życiu, choć zawsze miałam do nich słabość. W dzieciństwie wraz z mamą oglądałyśmy zawody, choć z tego co pamiętam zawsze transmitowano je późnym wieczorem. Marzyłam, że kiedyś i ja założę błyszczącą sukienkę, a potem wraz z przystojnym księciem zatańczę na lodzie. Niestety marzenia się nie spełniły i chyba już nie spełnią… Na szczęście zachwyt i słabość do tej dziedziny sportu pozostały, choć dziś zdecydowałabym się na łyżwiarstwo szybkie ;). Na dodatek mam idealnego towarzysza, dużo lepszego niż jakiś tam książę i uwielbiamy spędzać wspólny czas na lodowisku.

łyżwy

Najprostsza definicja mówi, iż łyżwy są to stalowe, wąskie płozy, które mocuje się do podeszwy obuwia w celu ślizgania się po lodzie. Buty łyżwiarskie tradycyjnie są wiązane i wykonane ze skóry. Jednak w obecnych czasach częściej możemy zauważyć zmodyfikowaną wersję, czyli plastikowe i zapinane na specjalne klamry. Dla maluchów, zaczynających przygodę z łyżwiarstwem, powstała wersja dwupłozowa. Osobiście uważam, że jeśli nawet kilka razy w roku jeździmy na łyżwach to warto zainwestować we własne. Nie muszą być super ekstra wypasione, ale będzie nam dużo wygodniej, a poza tym jeśli stopa już nam nie rośnie, więc to jest inwestycja na długie lata.

lodowisko

HISTORIA

Najstarsze łyżwy mają około 5 tysięcy lat. Znalezione zostały na dnie jeziora w Szwajcarii. Zbudowano je z rzemieni i zwierzęcych kości. W przemieszczaniu się na takich łyżwach pomagały kijki, którymi odpychano się od ziemi. Jeśli chodzi o Polskę, to najstarsze (ok. VI w. p.n.e.) łyżwy odnaleziono w Biskupcu. Czternastowieczny model, zrobiony został przez Holendrów z drewna i metalowego usztywnienia. Żelazne łyżwy należą do wieku XVII, a stalowe z klamrami i zaciskami, przypinającymi je do obuwia pojawiły się się w 1850 roku. Dopiero w latach późniejszych pojawił się model na stałe powiązany z butami.

Przez wiele lat łyżwiarstwo istniało jedynie jako środek lokomocji. W krajach, w których zima potrafi być na prawdę mroźna i długa, m.in. Finlandia, Norwegia, Szwecja, Holandia, to własnie łyżwy ułatwiały poruszanie się i szybsze przemieszczanie się po zamarzniętych kanałach miast.

Od czasów średniowiecznych łyżwy wykorzystywano jak środek transportu i rekreacyjnie. Dopiero w XVIII wieku spojrzano na nie nieco inaczej i pojawiła się nowa dyscyplina sportu.

Łyżwy stały się rozrywką nie tylko dla prostego ludu. Sięgali po nie także władcy i ważne osobistości, np. królowa Maria Antonina, Napoleon I i III, Madame Pompadour.

Pierwsze Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim zorganizowali Holendrzy w 1889 roku.

XIX wiek przyniósł największy przełom. Amerykanin E.W. Bushnell wprowadził nową płozę, wykonaną z jednego kawałka stali. Po roku 1900 rozróżniono łyżwy do jazy szybkiej i figurowej. Do tych drugich zastosowano ząbki, skrócono płozy, a także przykręcono je na stałe do butów.


SPORT

hokej na lodzie

hokej1

Ta dziedzina sportu najbardziej popularna jest w północnej części naszego globu (Rosja, Szwajcaria, Niemcy, Czechy, Szwecja, Finlandia, Kanada, USA). Jej początki sięgają XV wieku. Pomimo iż zawodnik wyposażony jest w spory ekwipunek ochraniaczy, to sport ten jest mocno kontuzyjny.

łyżwiarstwo figurowe i synchroniczne

ice skate 2

Łyżwiarstwo figurowe powstało z połączenie łyżwiarstwa i baletu. Jego prekursorem był baletmistrz J. Haines. Za dziedzinę sportu uznane było dopiero pod koniec XIX wieku. Sport ten polega na połączeniu jazdy na łyżwach z dodatkowymi elementami – skoki, piruety, podnoszenia… Łyżwiarstwo figurowe porównać możemy do gimnastyki artystycznej. Wymaga poczucia rytmu, giętkości, koordynacji ruchów, tańca, a także łączy w sobie sekwencje i kombinacje. Po raz pierwszy na Igrzyskach Olimpijskich pojawiło się w 1908 roku i to nie zimowych a letnich. Dziś odbywają się zawody w konkurencjach: jazda indywidualna kobiet i mężczyzn, pary sportowe i taneczne, łyżwiarstwo synchroniczne.

łyżwiarstwo szybkie

łyżwiarstwo szybkie

Dyscyplina sportowa polegająca na jak najszybszym pokonaniu określonego dystansu po wyznaczonym torze. Podczas zawodów łyżwiarze startują w parach. W łyżwiarstwie szybkim liczy się czas, a ogromną rolę odgrywają również aerodynamiczne kostiumy zawodników.

 łyżwiarstwo wyprawowe (tzw. tripskate).

Ta forma łyżwiarstwa polega na pokonywaniu sporych dystansów po naturalnie zamarzniętych jeziorach, rzekach i słonych wodach. Sport ten najbardziej popularny jest w krajach skandynawskich, gdzie panują najbardziej sprzyjające warunki.

Osobiście jestem zachwycona tą formą łyżwiarstwa. Odkąd zobaczyłam filmiki na blogu Łyżwiarstwo turystyczne, moim marzeniem stało się, aby kiedyś spróbować!

A wy śmigacie?

podpis

 


Źródła: Wikipedia, Słownik języka polskiego, BODY INFO, sportowa rodzina.pl

Postery: GALLERY 123 ( UN DEUX TROIS )gettyimages, Poster Corner, All posters.com, Pinterest

 

(Visited 153 times, 1 visits today)

Werka Pietruszka

Uzależniona od szydełkowania kreatywna miłośniczka podróżowania.