Konstancja w słońcu i we mgle

DSC07044

Pewnej mglistej, listopadowej niedzieli trafiliśmy do Konstancji. Wszech panująca wilgoć i zimno niezbyt zachęcały do zwiedzania miasta. Jak zazwyczaj bez żadnego planu i wyznaczonych punktów, ruszyliśmy uliczkami miasta. Bez pośpiechu, na luzie, powoli odkrywaliśmy niezwykły klimat miasta.

9

Konstancja, jako jedyne miasto nad jeziorem Bodeńskim, nie uległa zniszczeniom podczas II wojny światowej. Jej wybawieniem okazało się położenie, czyli bezpośrednie sąsiedztwo z neutralną Szwajcarią. W Altstadt składa się z średniowiecznych domów, renesansowych kamienic oraz barokowych pałacyków. Największy rozkwit miasta nastąpił między XII i XIV wiekiem. Obecnie w obrębie miasta rozwija się przemysł elektrotechniczny, chemiczny u High-Tech. Ważnym elementem są szkoły wyższe, a także turystyka. Konstancja łączy w sobie poszanowanie przeszłości, tradycje, a także jest otwarta na nowoczesność.

5

Uwielbiam chodzić po obcym mieście i zastanawiać się, co kryje się za następnym zakrętem. Tak wędrując po Konstancji, dotarliśmy nad samo jezioro. Muszę przyznać, że zaskoczona byłam ilością spacerujących ludzi, gdyż pogoda była na prawdę niesprzyjająca. Widoczność była słaba, więc nici z podziwiania panoramy. Niemniej jednak samo zagospodarowanie nadbrzeża zasługuje na pochwałę. Idealne miejsce na spacery, bądź relaks na ławce.

34

Nad samym jeziorem odnaleźliśmy chyba najbardziej charakterystyczny i kontrowersyjny element miasta – Statuę Impreii. Jest to dziewięciometrowy i ważący 18 ton posąg, którego autorem jest Peter Lenk. Stoi on u wejścia do portu i chyba na każdym robi spore wrażenie. Statuę wzniesiono w celu upamiętnienia soboru, który w latach 1414-1418 odbył się w Konstancji. Posąg umieszczono na obracającym się piedestale – 1 obrót trwa 4 minuty. Najprawdopodobniej jest to największy na świecie pomnik prostytutki.

1 2

Główną sylwetkę, przedstawia postać z opowiadania Honore de Balzac „Piękna Imperia” – skąpo ubrana kobieta nazwana Imperią. Za tym pseudonimem stoi prawdziwa kobieta, jednak żyła ona sto lat później. Tak czy inaczej,  postać i zdarzenia w czasie soboru są bardzo prawdopodobne. W soborze wzięło udział 30 000 uczestników (królowie, książęta, biskupi, elita Europy zachodniej), a towarzyszyło im 700 prostytutek. Łącznie do miasta przybyło około 60 000 ludzi. W owym czasie Konstancja miała 6 000 mieszkańców. Podczas soboru zakończono schizmę zachodnią, a podczas konklawe wybrano nowego papieża. Imperia trzyma  na dłoniach dwóch mężczyzn – karłów, przyodzianych jedynie w insygnia władzy. Po lewej stronie z tiarą- papież Marcin V, a po prawej stronie z koroną – cesarz Zygmunt Luksemburski. Choć sam autor do końca tego nie przyznał.

7

Ważnym elementem Konstancji są rzeźby i fontanny. Moją uwagę skupiła ta, znajdująca się na starówce.

6

Ponad rok temu byliśmy na tej wycieczce, a wydaje się jakby to było wczoraj. We wrześniu udało mi się jeszcze raz zawitać do miasta. Tym razem aura bardziej dopisała i dlatego pojawił się taki miks atmosferyczny na zdjęciach. Zaczęłam się zastanawiać nad tym, jak wielki ma wpływ ma pogoda na to, jak odbieramy dane miejsce. Za pierwszym razem Konstancja była tajemnicza i dostojna, za drugim wesoła i pełna życia.

Wystarczyło przejechać mostem na drugą stronę Renu i już byliśmy z powrotem w Szwajcarii. Zatrzymaliśmy się na krótki spacer nad jeziorem w Kreuzlingen.

podpis

PicMonkey Collage

 

Źródła: bodensee-polska-swiat, WikipediaOdkryć piękno…Mania podróżowania

(Visited 179 times, 1 visits today)

Werka Pietruszka

Uzależniona od szydełkowania kreatywna miłośniczka podróżowania.