Werkowy Czas z Szydełkiem – HISTORIA

Werkowy czas z szydełkiem

Skoro moje życie w tak dużym stopniu przesiąkło szydełkową pasją, to postanowiłam się czegoś więcej o niej dowiedzieć. Mam nadzieję, że również Was zainteresują krótkie notki w tym temacie. Zaczniemy bardziej teoretycznie i historycznie, coby tu jakiś porządek zachować, a potem przejdziemy do mody, zdjęć i praktycznych czynów. Mam nadzieję, że po jakimś czasie uda mi się namówić Was na spróbowanie. A w konsekwencji tych czynów, stworzymy razem drobne prezenty dla najbliższych oraz ciepłe akcesoria na kolejną zimę. Przekonacie się jaki potencjał w Was siedzi, jakie to tak naprawdę proste i dające dużo satysfakcji. A po przejściu przez wszystkie etapy, udzieli Wam się to zdrowe uzależnienie.

ef2956fdc48e4373a10d31b7c9f77e4a (1)

Samo szydełkowanie określane jest jako proces powstawania tkaniny z przędzy, nici oraz innych materiałów. Historia jego pochodzenia nie jest dość dobrze znana. Pierwsze prace tego typu powstawały za pomocą palców, które działały jak hak. Według niektórych teorii, szydełka istniały już w 1500 r. p.n.e. Jednak nie istnieją jednoznaczne dowody na faktyczne źródło oryginalnego pochodzenia tej sztuki.

f5165f417250a8c8bb0dcdf447809107

CZTERY TEORIE

  1. Szydełkowanie ponoć pochodzi z Arabii, następnie rozprzestrzeniło się na wschód od Tybetu i na zachód do Hiszpanii, a w konsekwencji objęło arabskie szlaki handlowe.

2. Szydełko pochodzi z Ameryki Południowej. Tam jedno z prymitywnych plemion tworzyło tą metodą ozdoby niezbędne przy pewnych rytuałach.

3.  Pochodzenie chińskie, gdyż tam posługiwano się pokrewną metodą zwaną tamborkiem – przewlekanie igłą zakończoną hakiem nitek przez naciągnięty materiał.

4. Szydełkowanie pochodzi od Europejskich koronek (francuskie, irlandzkie, włoskie).

Najstarszą robótką, jaką odnaleziono w Jutlandii, jest swego rodzaju czapeczka. Jej wiek szacowany jest na ok 3100 lat. Do roku 1800, szydełkowanie było bardziej związane z koronkarstwem szydełkowym. Sztuka ta przybyła do Europy w czasie wypraw krzyżowych (1096-1270). W tym okresie nastąpiła bogata wymiana kulturowa – grecka, łacińska i muzułmańska. Choć tu pojawia się sprzeczność z naszą teorią nr 4. Szydełkowanie, które przypomina dzisiejszą formę, rozpoczęło się po tym jak zdano sobie sprawę, że pojedyncze łańcuszki sprawdzają się równie dobrze samodzielnie – bez tkaninowego tła. Pod koniec XVIII wieku dotychczasowe metody przekształciły się w tzw. francuskie „szydełkowanie w powietrzu”.

16_large

W kolejnych latach nastąpił rozkwit i popularyzacja owej sztuki. Jak każda dziedzina, tak i szydełkowanie miało swoje wzloty i upadki. Powszechne zainteresowanie spowodowało porzucenie owego zajęcia przez klasy wyższe. Dopiero za sprawą królowej Wiktorii ponownie inaczej spojrzano na szydełkowanie. To właśnie ona dała mu królewską aprobatę, kupując podczas trwającego głodu szydełkowe koronki wykonane przez irlandzkie kobiety. Sama Królowa również nauczyła się tej sztuki i podarowała własnoręcznie wykonane chusty weteranom Wojny Południowoafrykańskiej. Sztuka ta zawdzięcza również spory rozwój i zainteresowanie innym wybitnym osobą, m.in. Coco Chanel.

tumblr_mia315SPVp1rrlwpio1_500

WSPÓŁCZESNE SZYDEŁKOWANIE

Bez żadnych wątpliwości można powiedzieć, że obecnie szydełkowanie ponownie przeżywa swój renesans. Powstają nowe sprzęty, materiały oraz formy wykonania. Coraz więcej osób – nie tylko kobiety, sięga po włóczkę i szydełko. Powstają rzeczy codziennego użytku, a także niesamowite prace, które z czystym sumieniem można nazwać dziełami sztuki.

tumblr_mmt5t9owIr1rrlwpio1_500

 W kolejnej części  Werkowego Czasu z Szydełkiem, m.in. spróbuję zaprezentować Wam różne rodzaje szydełek i wytłumaczy jak dobrać właściwe do danej pracy.

Pozdrawiam i zapraszam

werka


Creative SpotliteALLFREECROCHETMałopolanki tworzą, Szydełkowy plac zabaw, Centrum Rękodzieła.plCrochet Queen: Royal RamblingsPinterest

(Visited 82 times, 1 visits today)

Werka Pietruszka

Uzależniona od szydełkowania kreatywna miłośniczka podróżowania.