Bruno Weber Park – Szwajcaria

Werka tu i tam

W końcu się zmobilizowałam i jestem gotowa zabrać Was na pierwszą wycieczkę. Dziś coś niezwykłego, współdzieło ludzkie i natury, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie, co można było zauważyć po zrobionych 120 zdjęciach w półtorej godziny. W mojej ocenie, Park ten jest idealnym miejscem dla osób w każdym wieku, nie zależnie od zainteresowań. Każdy znajdzie coś dla siebie – dzieci mogą się trochę po wspinać, dorośli pospacerować, a zmęczeni chodzeniem, przysiąść i odpocząć nad wodą.

Spacer po Parku, to niezwykłe doświadczenie. Można na własnej skórze przekonać się, że architektura, sztuka i natura, mogą wzajemnie na siebie oddziaływać i przenikać się, a to wszystko na 15’000 metrach kwadratowych. Dodatkowo cenną informacją jest to, że jest to największy, stworzony przez jednego artystę Park rzeźby w Szwajcarii.

Jak przeczytałam na oficjalnej stronie Parku – „Bruno Weber stworzył świat, który przypomina marzenia i przekazuje prywatne relacje między człowiekiem, naturą i siedliskiem.”

Przez wiele lat artysta był skłócony z władzami Dietikon i Spreitenbach, ponieważ nielegalnie wybudował w lesie swój dom, wraz z 25 metrową wieżą. Dopiero w 1998 roku, założenie otrzymało błogosławieństwo i akceptację.

Bruno Weber Park

Prace nad Parkiem nadal trwają, choć sam artysta już ich nie dokończy. Bruno Weber pozostawił po sobie niezliczoną ilość projektów i rysunków projektowych. Rodzina artysty wraz z Bruno Weber Fundacją, prowadzą prace konserwujące, dokumentacyjne, a także dalszą budowę Weinrebenpark.

KILKA SŁÓW O SAMYM ARTYŚCIE

BRUNO WEBER (*1931 Dietikon, †2011 Spreitenbach) – artysta, rzeźbiarz, stolarz, murarz, malarz, glazurnik, tynkarz, architekt i wynalazca.

Od dziecka rozwijał swój talent, zaczynać od malarstwa. Zachęcony przez szwajcarskiego malarza Maxa Gubler, wstąpił do Zuryskiej Szkoły Sztuk Pięknych, gdzie jego mentorami byli –  artysta Bauhaus Johannes Itten i rzeźbiarz Ernst Gubler. Uzyskał również zawód – litograf w Orell Füssli w Zurychu. Następnie odbył wiele studyjnych podróży, m.in. do Włoch, Grecji i Czechosłowacji.

portret

W 1962 roku,  budując własne studio, zafascynował się architekturą oraz betonem, jako materiałem, dającym niezwykłe możliwości kreowania przestrzeni. Powstało marzenie, aby zaprojektować ogród w lesie. Przestrzeń,  która dawałaby możliwość odczucia współgry rzeźbiarskiej architektury i przyrody.

Bruno Weber w szczególności współpracował z architektem Justus Dahinden. Weber stworzył, także rzeźby do budynków Dahinden, oryginalną restaurację Tantris w Monachium, fasadę Biblioteki Uniwersyteckiej na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu i dom Taurus w Zurychu Witikon.

INFORMACJE turystyczne

Bruno Weber Park

CENY BILETÓW

Dorośli CHF 15.-
IV / AHV studenci CHF 12.-
Dzieci 6 – 16 CHF 8.-
Rodziny (z 2 dzieci) CHF 38.-

GODZINY OTWARCIA

Sezon letni 2015: od 4 kwietnia do 25 października w każdą środę, sobotę i niedzielę od 11:00 do 18:00.

Sezon zimowy 2015: 01 listopada do 20 grudnia w każdą niedzielę od 11:00 do 17:00.

Dla zainteresowanych więcej informacji na oficjalnej stornie Bruno Weber Park, którą ja posiłkowałam się przy napisaniu posta.

 

(Visited 205 times, 1 visits today)

Werka Pietruszka

Uzależniona od szydełkowania kreatywna miłośniczka podróżowania.